Köşe Yazıları

Yaşlı değil kıdemli…

15 li yaşlarda zamanın hızlı geçme isteği neyse ömrün ilerleyen yaşlarında da zamanın yavaşlaması isteği de aynı duygudur. Anneme senelerdir yaşıyla ilgili espriler yaparım , kim tahmin ederdi ki gün gelecek  birine  yaşlı demenin şaka bile olsa insan yüreğini acıtacağını, farklı düşüncelere kapılmama neden olacağını. Bu virüs salgınıyla “yaşlı “ tabiri artık benim için bir hakaret tanımlaması. Ne demişti Orson Welles ,     “ Ben genç olmanın ne demek olduğunu biliyorum ama siz yaşlı olmanın ne demek olduğunu bilmiyorsunuz “. Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan Türkiye nin anneanne, dede, babaanne torun ilişkilerinin aslında ne kadar da güçlü olduğunu hepimiz biliriz. Dünyayı saran  pandemi sürecinde acemilikle, panikle yapılan bazı yanlışlar bu güçlü bağda zedelenmelere sebep oldu. Kriz anında doğru kullanılmayan ifadeler, saçma sapan sosyal medya paylaşımları, topluma mal olmuş kişilerin yanlış açıklamaları yaşlıları farklı duruma düşürttü . Onların toplumda muzdarip oldukları damgalanma, ayrıştırılma ve dışlanma kaygılarını daha da körüklediler. 3 haftadır yaşadıklarımızı  aslında yıllardır yaşayanların sayısı da oldukça fazla. Sosyal izolasyona uğrayan,  yalnızlık çeken insanlara virüsün sebebiymiş gibi “evden çıkamazsın “ demenin daha doğru yöntemleri mutlaka olmalıydı. Onlar aynı sen , ben gibi toplumun aktif bireyleri olarak kalmak istiyorlar hatta bizden daha fazla. Çoğumuz virüs bulaşırsa ne yapacağımızın endişesini taşıyıp farklı kurgular yaratmışızdır kafalarımızda, bu düşüncelerin ne farkı var yaşlı dediğimiz kişilerin senelerdir sahip oldukları kronik hastalıklarla kurdukları senaryolardan. Siz destek ilaçları içerken onlar hayatta kalma ilaçları tüketiyorlar yıllardır.

Evet, bu konuda birden fazla yanlış yapıldı ve toplumda yaşlılar yüzünden virüs yayılıyormuş algısı oluştu. Dikkat edin medyaya yansıyan yaşlıların ortak reaksiyonu “ ben sağlıklıyım, benim bir şeyim yok “ gibi ifadeler oluyor. Zaten toplumda böyle yer almakta olan bireylerin yaşamımızda ilk kez yaşanan bu derece önemli bir krizde bu çıkışlarına hak vermiyor musunuz?  Empati yapın demiyorum , virüs zaten bu empatiyi her birimize uygulatmadı mı ! Ayrıştırmayalım onları, sen demeyelim, hepimiz diyelim. Sevgimizi  gösterirken hiç olmadığımız  kadar cömert olalım . Daha çok konuşun, sohbet edin, arkadaşlarınızla saatlerce yaptığınız telefon dedikodularından fazla zamana ihtiyaçları yok mu!  En önemlisi kendilerine işe yaramaz duygusunu hissettirecek her türlü paylaşımdan, davranıştan uzak tutun. 65 yaş yasağını, yaşlılar diye tanımlayan ve bunu doğru aktaramayan yetkililer hata yapmıştır ama böyle durumlarda bu tip hata payları da maalesef var. Bu yüzden hatanın parçası olmayın , düzeltmek için sevgiyi ve empatiyi önde tutun. En yaşlı nüfuslardan biri olan İngiltere de tüm vatandaşa kontrollü sokağa çıkma yasağı başladı , büyük ihtimal ülkemizde de benzer bir uygulama yakın gözüküyor, hep beraber yasakların içinde olabiliriz. Virüs hepimize ulaşacak , kritik husus virüsün ne zaman bizlere ulaşacağı , tedavi yöntemleri ve ilaçlar bulunana kadar bulaşmaması için devletin söylediği tüm önemleri almakla yükümlüyüz. Hatta bireysel kendi yasaklarımızı çoğaltmamız şart.

Bir kaç sözü de yaşlı denen , geride bıraktıkları yılların tecrübelerinden başka rakamsal önemi olmayan     “ kıdemli vatandaş” larımıza ayırdım. Sizlerin tecrübeleri gençler, acemiler, çömezler ve akranlarınız için çok önemli. Bağımsız olmayı tercih etmeyin , bakın bağımsızlığı birisi ne güzel tarif etmiş : Birisiyle çift olmak ve ona bakabilmek, gözetebilmek… Sizlere evde kalın denmesinin sebebi bu mücadelede beraber hareket edelim, size ihtiyacımız var duygusundan öte değil. Siz genç olmanın ne demek olduğunu biliyorsunuz, biz şimdilik daha dirençliyiz, organlarımız yılların getirdiği yorgunluğu henüz yaşamış değil, durumumuz iyiyken sizle daha uzun seneler beraber olmayı istiyoruz .  Güzellikleri görme yeteneğini kaybetmeyenler asla yaşlanmazlar. Sizler virüs yayıcı değilsiniz, sizler virüsü daha kolay kapan bireyler değilsiniz , takip ediyorsunuzdur sokaklarda sorumsuzca davranan ciddi bir kitle var. Evde kalarak sizleri bu sorumsuzlardan koruyoruz. Virüsten dolayı yaşamını kaybedenlerin çoğunluğunun belirli yaş üzerinde olmasının temel nedeni yıpranmış organların virüsle mücadelede yetersiz kalması, bu nedenle yaşınız kaç olursa olsun kendinize iyi bakın, ilaçlarınızı ihmal etmeyin. Şu günler geçsin , kaygılarımızdan kurtulalım hep beraber yaşamın tadını çıkaralım. Önemli olan hayata yeni yıllar eklemek değil, yılları hayata eklemektir.  İlk sağlıklı günlerimizde Şile de 65 yaş üstü bir  şenlik düzenleyip kaybolan morallerimizi kıdemli dostlarımızla kazanmayı dört gözle bekliyorum.

İstanbul’un en geniş coğrafyalarından birisi olan Şile aynı zamanda en yaşlı nüfus oranına da sahip , özellikle köylerimizin yaş ortalaması 65 yaşın üstünde. Hepimizin bildiği gibi Şile popüler bir turizm destinasyonu. Nüfusu 35.000 olmasına rağmen okulların tatil olmasıyla birlikte yazlıkçıların akınıyla 200.000 civarında bir  nüfusa oluşuyor ilçemiz. Bu da 35.000 lik nüfusa göre planlanmış bir ilçe için ekstra bir külfet yaratıyor. Çöp hizmetlerinden tutun, sağlık hizmetlerine kadar kentin taşıma kapasitesinin üstü olan bu kalabalık ekonomik bir hareket gözükse de sistemin işleyişinde dişliye çomak katkısı yapıyor. Özetle Şile arzulanan hizmetlere tam anlamıyla kavuşamıyor, hafta sonu turizminden bahsetmiyorum bile. Belki de ilk kez yaz sezonu dışında ciddi bir yazlıkçı gelişi var Şile ye. Evet, Şile çok güzel, Şile yi çok seviyorsunuz ama lütfen Şile’yi bir kaçış yeri olarak kullanmayın. 65 yaş üstüne evde kal diyorsunuz , yazlığınızda kalıp, sahilde yürüyüşlere çıkıyorsunuz, alışverişe gidiyorsunuz , haklısınız , İstanbul un kalabalığı daha riskli görüyorsunuz , kentin solunum cihazı Şile olduğunu hepimiz biliyoruz ama Şile nin bu mevsimde olası virüs salgınında bizim tüm kapasitemiz ilçe nüfusumuza göre yapılandırılmıştır. Ambulans sayımız, itfaiye sayımız, polis, jandarma sayımız, kamu görevlilerimiz, sağlık çalışanları sayımız ,hastane yatak sayımız, acil müdahale ekiplerimiz hep 35.000 kişiye göre planlanmıştır. Evet , Şile yi seviyorsunuz, biz de Şile yi seviyoruz, Şile yi seveni de seviyoruz ama lütfen kıdemli vatandaşlarımızdan önce sizler evde kalın. İlçemizde virüs vakası olmaması hepimizin bilinçli davranışlarıyla mümkün. Dayanışma ile  atlatalım şu günleri Şilenin güzelliklerini hep beraber paylaşalım. Kim ister Şile nin güzelliklerinden, eğlencesinden, gastronomisinden, doğallığından uzak kalmayı.

Güzel günler için HEP BİRLİKTE

FullSizeRender

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Kapalı