GündemŞile

ŞİLENİN BUZAĞILARI GÜZELLİK YARIŞMASINDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI…

Şile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Teke Mahallesinde düzenlenen Şile Buzağı Güzellik yarışmasında renkli görüntüler yer aldı.

İlçenin farklı köylerinden getirilen  yaklaşık 1 ay ile 6 aylık oldukları belirtilen 24 adet buzağı kıyasıya yarıştılar.Yarışma öncesi vatandaşların ve özellikle çocukların sevgisiyle karşılaşan küçük buzağıların şaşkın bakışları zaman zaman kendi aralarında olan kavgaları bazılarının ise yorgunluktan olduğu yerde uyuduğu objektiflere yansıdı.

 Yarışmaya izleyenler arasında yer alan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı yarışmanın Şile’de ilke defa yapıldığını ama geleneksel hale gelmesini ümit ettiklerini bu konuda Belediye olarak ilgili kurumlarımızın yanlarında olacağız.Bizler Belediye olarak ilçemizde tarımın ve hayvancılığın desteklenmesi anlamında önemli projelerinin olduğunu bu yarışmanın da hayvan yetiştiricilerini teşvik etmek anlamında bir başlangıç olarak görüyoruz.787 km2 alanda 57 köyü olan bir ilçeyiz bu nedenle vatandaşlarımızın heyecanının artarak devam etmesini arzu ediyoruz  dedi.

Şile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kemal Benli İlçenin temel geçim kaynaklarından birisinin de Tarım ve Hayvancılık olduğunu bu nedenle ilçemizde tarım ve özellikle hayvancılığın olduğunu göster amacıyla bu yarışmayı düzenledik.Tarımın temelinin hayvancılık olduğu bilinmekte ancak hayvancılığın ise vazgeçilmezi verimli ve kaliteli aşı olduğu bir gerçek.İlçe Müdürlüğü olarak geçtiğimiz yıl yaklaşık 56.000 doz hayvan aşılması yaptıklarına dikkat çekti.

Törene misafir olarak Silivri’den katılan halk oyunları ekibi gösterisinde efe kıyafetleriyle katılan oyuncuları izleyenler son anda oyuncuların şapkalarını çıkarmasıyla oyuncuların erkek değil bayan olduklarını gördükleri an şaşkınlık içerisinde oyuncuları coşkuyla alkışladılar.

Folklor gösterilerinin ardından öğrencilerin çuval yarışması,halat çekme yarışması,yumurta taşıma yarışmaları Buzağı güzellik yarışmasına ayrı renk kattı.

HER BİRİ AYRI GÜZEL BUZAĞILAR JÜRİ ÖNÜNDE…

Şile en güzel buzağı yarışmasında anonsla tek tek çağırılan buzağılar dişi ve erkek olarak iki ayrı kategoride yarıştılar.Bazı buzağılar koşarak gelirken bazılarının naz yapması,bazılarının inat etmesi yarışmaya ayrı güzellik kattı.

Yarışmada beklenen sürpriz ise aniden bastıran yağmur Jüri üyelerinin değerlendirme notlarını masanın altında yazmak zorunda kalmaları ve yağmurdan dolayı küçük buzağıların bazılarının jüri önün geldikten sonra sahipleri tarafından kucaklanarak taşınması renkli görüntüler yaşattı.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda yarışmada dişi buzağılarda 3. Hacıllı Mahallesinden Aziz Kurt’un buzağı,2. Hasanlı Mahallesinden  Ersin Bolsağar’ın buzağı olurken 1.liği Yeniköy Mahallesinden Fazlı Abay’ın buzağı kazandı.

Erkek Buzağılarda ise 3.Esenceli Mahallesinde Şeref Aslan’ın buzağı 2. Teke Mahallesinde Barış Yüksel’in buzağı olurken 1. Çayırbaşı mahallesinden Mehmet Mustafa Koyuncu’nun buzağı oldu.

Dereceye giren küçük buzağılara ödülleri ve katılım belgeleri protokol üyeleri tarafından verilirken yarışma sponsoru tarafından 1.olan buzağılara 500 kilo,2.olan buzağılar 350 kilo ve 3.olan buzağılar ise 150 kilo yem ile ödüllendirildiler.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 3 =

Başa dön tuşu
Kapalı
mersin escort