ŞİLE’DE PALAMUT BEREKETİ..

0
373

Palamutu ile ünlü Şile’de bu sene balıkçıların yüzü gülüyor. 1 Eylül’de sezonun açılması ile birlikte Şileli ve civar şehirlerden gelen balıkçılar, palamudun bereketini yaşıyor.
Av yasağının kalkması ile İstanbul’un Karadeniz kenti Şile’de denize açılan balıkçıların yüzünü palamut güldürdü.  İlçede balıkçı tezgâhlarını da süsleyen palamudun tanesi büyüklüğüne göre 10 liradan başlayarak boyuna göre değişik fiyatlarla  satılıyor. Mevsim balığı olması sebebiyle vatandaşların palamuta rağbet gösterdiğini belirten balıkçılar, “Son yılları en iyi sezonunu yaşıyoruz. Balıkların kuluçka sürelerinde ve yumurtadan çıktıkları dönemlerde havanın mevsim normallerinin üstünde olması balıkların daha hızlı gelişmesini ve büyümesini sağladı. Denizde bol miktarda palamut var hava müsaade ettiği sürece İyi bir sezon yaşayacağımıza inanıyoruz. Palamudun tanesi 10 liraya kadar düştü. vatandaşlarımızı bol bol balık yemeye davet ediyoruz” dediler.

ŞİLE HER KADAR TURİZMİ İLE ÖN PLANA ÇIKMIŞ OLSADA AYNI ZAMANDA BİR BALIKÇI KASABASI..
Karadeniz’in her noktasında çıkan Palamut balığı Şile ismiyle bir marka olmuş. Şile Limanında balıkçılar belediye tarafından desteklenirken bereketli geçen bir sezonda konuşan Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Şile tarım, turizm, balıkçılık alanlarında çok yönlü bir ilçe İstanbul’da ve tüm yurtta bir marka olma yolunda değerlerimize sahip çıkarak ilerliyoruz. Bu yüzden her ne kadar Şile turizmi ile ön plana çıkmış olsa da aynı zamanda bir balıkçı kasabasıdır. Her sene av yasağının kalkmasıyla Şileli balıkçılarımızla beraber civar illerden gelen balıkçılarımız da burada ekmeklerini denizden çıkarıyorlar. Bizler de kendilerine her türlü desteği sağlamak için çalışıyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz