Gündem

ŞİLE’DE FATMA HANIM DOĞAL SİRKELERİ NESİLDEN NESİLE GELİYOR..

 

 

Şile Belediyesi Yeryüzü Pazarında kendisine ait tezgâhında atalardan gelen mesleği dördüncü kuşak olarak sürdürdüğünü söyleyen Fatma Çetin kendi yaptığı ve yetiştirdiği tamamıyla doğal olan ürünler şunları söyledi.

Her biri emekle ve büyük uğraşla elde edilen sirkelerin 30 çeşit doğal sirke olduğuna dikkat çeken Fatma Çetin “Meşe fıçısında yapıyorum her birini ayrı ayrı. Hiç bir katkı malzemesi olmadan tamamıyla doğal ve kendi yetiştirdiğimiz ürünlerden elde ediyorum” dedi.

BAL SİRKESİ EN BAŞTA GELİYOR..

Yaptığı kestane balı sirkesi uluslararası üne kavuşmuş. Sirkesi, dünya genelinde kültürlere ve geleneklere ait yok olma riski altındaki gıda ürünlerini kapsayan Nuh’un Ambarı Listesi’ne girmiş. O ise satışları biraz daha artırabilirse yeni kazanlar alarak gelecek yıla sirke kurma derdinde çünkü tam bir ata yadigarı olan sirkenin yapımı yedi aydan fazla sürüyormuş.

Çetin bal sirkesini kayınvalidesinden; kayınvalidesi de kendi kayınvalidesinden öğrenmiş. Sirkenin mide ve bağırsağa çok faydalı olduğunu anlatıyor: “Dedemiz öldüğünde 100 yaşındaydı. Yaşlılığında yeniden dişleri çıktı. ‘İlaç vermeyin bana, sirke şifadır, dertlere devadır’ derdi.Ormandan topladığımız yabani elmalardan elde edilen sirkemiz oda ayrı bir değer.Muşmula sirkesi bile çok talep gören bir ürünümüz.

Ancak belirtmek isterim ki;Bal sirkemiz 2018 yılı ürünü.Neden diyecek olursanız.Tezgahımıza getirdiğimiz tüm sirkelerimiz 1 yılı aşmış ürünlerdir.Henüz daha tezgahımızda 2019 yılı sirkesi yok” dedi.Fatma Çetin kendi ürettiği sirkelerin ismini Fatma Hanım sirkeleri olarak markalaştırmış.

SADECE SİRKE DEĞİL REÇELDEN HER TÜRLÜ ERİŞTEYE HER ŞEY DOĞAL..

Fatma Hanım sirkeleri hakkında bilgiler veren Fatma Çetin Doğal Ürünler konusunda yalnız sirkeyle kalamayız dedik ve Reçel,Erişte ve ata tohumlarından elde ettiğimiz sebze ve meyvelerimizi de kendimiz yetiştiriyoruz ve müşterilerimize sunuyoruz ayrıca ürünlerimizi almak için Oruçoğlu köyüne gelenlerde çok sosyal medya üzerinden talep edenlerde var.Ancak bizim tanınmamıza en büyük etken Şile Yer Yüzü Pazarıdır bunu da belirtmek isterim dedi.

İstanbul’un Anadolu yakasında 800 km2 alana sahip Şile İlçesi Kültürel değeri olan Şile Bezi tarihi yerleri,doğal güzellikleri,Palamut Balığı,Yaz aylarında denizi,eşsiz ormanları ve piknik alanları gibi saymakla bitmeyen kendine özgü değerleri arasında Şile Doğal Ürünleri de  bir marka olarak kamuoyunda yerini alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 7 =

Başa dön tuşu
Kapalı