GündemŞile

ŞİLE’DE DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ 4.YILINDA ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

..

Tüm yurtta olduğu gibi 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 4.yılında Şile’de de çeşitli etkinlikler ile kutlandı.Programda  İlk olarak Şile ve Ağva Merkez camilerinde 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu ve Şile Kent Meydanında 15 Temmuz 2016 Gecesini hatırlatan fotoğraf sergisi açıldı.Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın ev sahipliğinde cami çıkışında protokol üyeleri sergiyi gezdiler ve ardından hain gecede 15 Temmuz Şehitler Köprüsü üzerinde hainlerin açtığı ateş sonucu gazi olan Necmi Atalay’ı ziyaret ettiler.

Program Akşam Kent Meydanında saat 21.00 olduğunda Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Ulusa Sesleniş programını canlı olarak izlenmesiyle devam etti.Programa İlçe Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran,Garnizon Komutanı Hv.Kd. Albay Ali Beşir,Belediye Başkanı İlhan Ocaklı,Kamu kurum amirleri,Siyasi parti ilçe Başkanları,Belediye meclis üyeleri,S.T.K temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.Programda ev sahibi olarak Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı ilk konuşmacı oldu.Başkan İlhan Ocaklı konuşmasında şunları söyledi; “Böylesine anlamlı bir gecede burada bulunan herkese teşekkür ediyorum. İzlediğim kısa film ile o güne  tekrar geri dönünce çok farklı ve duygu  içerisinde oluyor insan. Kimse o gece ne olduğunu bile anlamadı,sonra televizyonlardan,haberlerden herkes ne olduğunu anlamaya çalıştı.

DEVLETİNİ SEVEN,MİLLETİNİ SEVEN,BAYRAĞINI SEVEN ASKERİNİ POLİSİNİ SEVEN MİLLETİN İRADESİNİ HESAP EDEMEDİLER..

O günkü adıyla Boğaziçi Köprüsü,Telekom,Atatürk Hava Limanı gibi bir takım yerlerde bir hareketliliğin olduğunu insanlar fark ettiğinde ne olduğunu anlamaya çalıştı.Daha sonra gördüler ki bu bir darbe girişimi.Ogün bu eylemi gerçekleştirmeye çalışanlar askeri üniformayı giymiş hain fetö terör örgütüdür.Aslında yapılmak istenen şey çok başkaydı.Demokrasi ile yapamadıklarını kendi içlerinde örgütlenerek o gün ülkeyi ele geçireceklerini zannettiler.Ama hesap edemedikleri bir şey vardı oda Milletin İradesiydi.Devletini seven,milletini seven,bayrağını seven askerini hesap edememişlerdi,polisini hesap edememişlerdi,bu milletin iradesini hesap edememişlerdi.O gün darbe yapmak isteyenler millet tarafından darbeyi kendilerine yaptılar.Allah bu milletten tazı olsun,Rabbim sizlerden razı olsun.Ayrıca bir teşekkürü borç biliyorum.Her il,ilçe kendi özelinde farklı duyguları yaşadı o gecenin atmosferi çok farklıydı.

Ancak İlçemiz Garnizon Komutanı Ali Beşir Albayıma teşekkür etmek istiyorum.O gün ilk beyanat  verenlerden bir o oldu.Emniyet Müdürümüz, Jandarma komutanımız bu gün her biri milletinin,vatanının,bayrağının,devletinin yanında olduklarını  açık ve net bir şekilde adeta haykırdılar.Allah razı olsun teşekkür ederim.Esas teşekkürü o gün o tankın önünde o topun önünde gövdesini siper eden  kurşunlara kafa tutan milletimize  teşekkür etmek istiyorum Allah hepimizden razı olsun Rabbim o gün şehadet mertebesine lan şehitlerimize rahmet eylesin. Gazilerimize sağlık sıhhat versin”dedi.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuşmasının sonunda  15 Temmuz Gazisi Necmi Atalay’ı kürsüye davet ederek o geceyi kendisinin anlatmasını istedi.Gazi Atalay’ın konuşmasında duygulu anlar yaşandı.

BİZ BU MEMLEKETİN EKMEĞİNİ BU MİLLETİ BU DEVLETİ KORUMAK İÇİN YEDİK!..

Programda ikinci konuşmacı Şile Garnizon Komutanı Hv.Kd.Albay Ali Beşir oldu.Beşir Albay konuşmasında şunları söyledi;

“Öncelikle başkanım nezaket gösteren bir insan,bizlere teşekkür etti.Görevini yapan insanlara aslında teşekkür edilmez.Biz bu memleketin,bu milletin ekmeğini bu milleti bu devleti korumak için yedik.Dolayısıyla teşekküre gerek yok ama nezaketiniz için özellikle teşekkür ediyoruz yine de çok sağ olun. Maalesef huzurunuza 15 Temmuz’da aynı üniformayı giydiğim o hainlerin görüntülerini hicap duyarak izlediğimiz olaylardan sonra çıkıp konuşma yapmak çok zor.Gerçekten gönlüm paramparça  ama başkanım da çok güzel vurguladı bunu darbe girişiminin birçok sebebi vardı.Temel sebeplerinden birisi de başkanımızın çok güzel bir şekilde vurguladığı Türk milletinin bir özelliği vardır. Ona “Ordu Millet” derler ne demektir o?Sınırın ötesinde görev yapan yaklaşık 500.000 diyelim silahlı kuvvetler mevcudu asker vardır üniformasını giymiş hemen bir adım gerisinde 83 milyon asker vardır. O yüzden ona ordu millet denir.

İşte bu kahpeler yüzyıllardır gelen bu geleneği, bu birlikteliğini parçalamak için bu orduya bu millete kurşun sıktılar.Bu Ordunun gerçek evlatları asla ve kata böyle bir şey yapmaz.Aklını ve vicdanını,ruhunu bir meczuba satanlar ancak bunu yapar.Siz siz ola ki asla ve asla ordumuzdan vazgeçmeyin, gönlünüz kırılmasın. O hainler başka Türk ordusu başka.

O gece canlı olarak benim ağzımdan ben neler yaşadım,neler hissettim onu çok kısa paylaşayım.Saat dokuza doğru geliyordu. Hastanede bir yaşlı amcanız vardı.Onu ziyarete gittik eşimle birlikte.Oğlum köprüden geçerken beni aradı ve baba bu köprüde bir anormallik var.Yüzlerce asker,kamyonlar ne oluyor diye düşünürken oğluma sen merak etme.Devletimiz tedbirini alıyordur dedim,kapattım telefonu.Kapattım ama ve bu arada düşünmeye devam ediyorum.Bu olabilir diyorum.Biraz sonra çocuğum bir daha aradı,baba dedi biraz daha ilerledik ve bildiğin gibi değil tanklar toplar var.O zaman aklım başıma geldi.Eyvah dedim.Zaten konuşuluyordu halk arasında falan,bana buradan soranlar da oluyordu.Ben böyle bir şey imkansız olamaz,mümkün değil bu çağda derken eyvah korktuğumuz yoksa başımıza mı geliyor hemen yerimden zıpladım.Doğru birliğime gittim.Hemen kıyafetlerimi giydim,silahlarımı kuşandım mermilerin vs  bütün nöbetçi heyetini topladım. Dedim ki arkadaşlar aranızda bilmiyorum bu niyetle olanlarınız olabilir ama ben buraya “Şehit Olmaya Geldim” gerekirse bu nizamiyeden bir sinek dahi çıkacak olursa en ufak bir ses dahi çıkacak olursa alnından vururum dedim. Ne içeri kimse gelecek ne dışarıya kimse çıkacak.Allah için söylüyorum o gece hiçbir personelden en ufak bir yanlışlık olmadı.

 

Ancak sonradan yapılan araştırmalardan muhtelif vesilelerle fetö’cü vesaire diye atılanlar çok oldu ama ne öncesinden de sonrasında bunu da belirtmek istiyorum en ufak bir yanlışını görmedim.Bunu da belirtmek istiyorum. Daha sonra tabii takip ediyoruz.Ben öncelikle birliğime hakim olup, tedbirlerimi artırmaya çalışıyorum sağdan soldan ne yazık ki askerlere küfürler ediliyor Çok affedersiniz ana avrat küfürler üzülüyor asker arıyor komutanın bana küfür ediyorlar vuracağım. Aman oğlum yapmayın etmeyin mücadelesini verdik  yani bir provokasyon var birileri hazırlanmış askeri kızdıracak,asker ona sıkacak.Ondan sonra diyecekler ki alayda vatandaş kurşunlanıyor.Hücum buradan bütün  halkı oraya gönderecekler ayıkla pirincin taşını askerleri zor durdurdum.Çok şükür.Bu arada tabii bunlarla uğraşırken acaba aşağıda gizliden bir şey olur mu? Bizim dışımızda personelden vesaire den diye düşünürken saat 11’e doğru geldi bu arada. Dedim ya beni devletimizin yetkilileri var kaymakamımız var belediye başkanımız var emniyet müdürümüz var  bunlar dedim beni niye aramıyorsun İçimden bir ses dedi ki sen onları ara sanırım 11’e doğru geliyordu telefonumda kayıtları vardır hemen ilk aklıma eski başkan geldi ve  aradım tabii ilk anda biraz tedirgin bir süreçti aç dedim.Başkanım rahat ol bu  büyük bir ihanet biz bu ihanetin yanında olmak bir tarafa şiddetle karşısındayız sonuna kadar sizin yanınızdayız dedim.” Garnizon Komutanı Hv.Kd. Albay Ali Beşir konuşmasını vatan toprakları başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatan için gözünü kırpmadan şehit olan tüm şehitlerimizi ve 15 Temmuz Demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyor Gazilerimize acil şifalar diliyorum diyerek konuşmasını sonlandırdı.

15 TEMMUZ 2016 ŞANLI TARİHİMİZE BİR DEMOKRASİ DESTANI OLARAK ALTIN HARFLERLE YAZILACAK…

 

Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran’da yaptığı konuşmada şunları söyledi. “İnanın benimde duygularım karmakarışık,zihnim karmakarışık.Sayın Cumhurbaşkanımızın  konuşmaları 15 Temmuz 2016 gecesi yaşananların görüntüleri gerçekten duygularımızı altüst etti.

15 Temmuz 2016 Şanlı tarihimize bir demokrasi destanı olarak altın harflerle yazılacak ve diğer taraftan hain darbecilerin kalkışmaları da tarihin çöplüğüne lanetlenerek atılacak.

Tarihi boyunca yüreğindeki vatan sevgisi ile böylesine sadakatiyle milli birlik ve beraberlik anlayışıyla sembollerden önemli sembollerinden birisi olmuş çok kıymetli Şileli hemşehrilerim ,demokrasi ve milli birlik günümüz kutlu olsun.15 Temmuz gecesi tek bir an bile tereddüt etmeden gözünü kırpmadan göğsünüzü silahlara siper eden tankların önüne bedenini siper eden Aziz milletimiz,Yüce milletimiz bu hain darbe girişimini bastırmıştır. Şehitlerimize ve gazilerimizi rahmetle minnetle hürmetle Şükran’la anıyorum. Ben de o gece Ankara’daydım. Görevim gereği  lojmanımda balkonda istirahat ediyordum.Saat 22.00 sularında gerçekten anlamlandıramadığımız bir şekilde Çankaya’da oturuyorduk ,meclis görüş mesafemiz de aşağı yukarı ışıkları görünüyor gökyüzüne yansıyor.Uçaklar sanki sınır ötesi harekatımız için terörle mücadele kalkışı sandım .Ama gecenin vaktinde böyle uçaklarımız çok önemli beklenmedik daha özel olağanüstü şeyler mi var acaba? Sevkiyat mı falan düşünüyoruz. Bir süre sonra fark ettim ya insan bazen hakikaten sonradan düşündüğünde safça düşündüğü için de biraz kendinden de utanır oluyor.Çünkü biraz fazla düşünüyoruz,şeffaf düşünüyoruz,iyi niyetli düşünüyoruz,aklımın ucundan geçmiyor ki öyle bir şey olacağı .Dönemin  Başbakanı Sayın Binali Yıldırım Başbakanımızın ifadeleri ile burada bir kalkışma olduğunu öngörüyoruz açıklamaları devamında malumunuz izledik. Sayın Cumhurbaşkanımızın çok önemli tarihi bunu nitelemek takdir etmek haddime değil estağfurullah. Lakin bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatandaşı olarak milletin bir ferdi olarak  diyorum ki; o büyük davet üzerine bu milletin yedisinden yetmişine Türkiye’nin dört bir tarafında başkentinde İstanbul’da İzmir’de en ücra köyünde kasabasında sokaklara caddelere sel oldu aktı sel oldu aktı.

Eğer konu vatansa millet ve bayraksa Milli irade ise demokratik devletin bütünlüğü ise bölünmezliği ise orada dur diyeceğini anlayamadılar bunu hesaba katmadılar katamadılar  tarihi Şanlı zaferlerle dolu sözler olarak lütfen algılamayın.Ayrıca 15 Temmuz demokrasi destanıdır 15 Temmuz milletimizin bütün dünyaya aykırıdır Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleri ile hakimiyetin kayıtsız ve şartsız millete olduğunu bütün dünyaya tekrar en haykırışı olmuştur bu vesileyle 15 Temmuz şehitlerimizi ve bu vatan vatan topraklarında şehit olan tüm şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum aileleri ile birlikte ve tekraren 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günümüz kutlu olsun”diyerek konuşmasını sonlandırdı. Protokol konuşmalarının ardından.Bekir Develi’nin 15 Temmuz gecesine ait yapığı paylaşımlarda yürekler bir kes daha burkuldu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 2 =

Başa dön tuşu
Kapalı