GündemŞile

ŞİLE SOKAKLARINDA FENER ALAYI COŞKUSU …

Şile’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yılı 7 Ekim akşamı düzenlenen fener alayı eşliğinde kutlandı

Kent Meydanında başlayan Fener Alayına Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran,Garnizon Komutanı Hv .Sv.Kd.Albay Ali Beşir,Belediye Başkanı İlhan Ocaklı,Ak Parti,C.H.P,M.H.P,İYİ Parti,B.B.P,Saadet Partisi ,İlçe Başkanları ve yöneticileri,S.T.K Temsilcileri,Kamu Kurum Amirleri ve temsilcileri,öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüşte öğrencilerin taşıdığı Ay Yıldızlı Türk Bayrağı,Atatürk Portresi meşalelerin ışığında Şile sokaklarını  aydınlattı.

Fener Alayı Korteji Üsküdar caddesi üzerinden Cumhuriyet caddesini geçerek yürüyüşün başladığı  Kent Meydanında son buldu. Yürüyüş sırasında evlerin camlarından ve esnafların korteje alkışlar ile destek verdikleri dikkat çekti.

Yürüyüş sonunda Kent Meydanında toplanan Protokol ve katılımcılar başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimiz için hep birlikte saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşımızı okudular.

Güne özel olarak Şile Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan slayt gösterinsin ardından gerçekleşen protokol konuşmalarında ev sahibi olarak Belediye Başkanı İlhan Ocaklı konuştu.

Başkan Ocaklı konuşmasında; Şilemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. Yıl dönümü.Bu kutlu armağanı bize hediye eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmet ve minnet ile anıyorum.6-7 Ekim 1922 kuvay-ı milliye süvarilerinin ve müfrezelerinin ilk Ağva’dan sabah saatlerinde girmesiyle oranın kurtarılması ve akşam saatlerinde de Şile’nin kurtarılmasıyla Şile İstanbul’da kurtarılan ilk belde.1923 yılında da kurulan ilk ilçelerden bir tanesi.

Bu güzel ilçemizi,bu güzel memleketimizi bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi başta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmet ve minnetle yad ediyoruz.Kaymakam Bu gün çok anlamlı İlçe Kaymakamımız ile birlikte siyasi partilerimizin ilçe başkanları el ele,kol kola bugün Şile için bir aradayız.Emek sarf eden,hava soğuktur demeden bizlerle beraber yol yürüyen burada bulunan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyorum.

97 yıl önce atalarımız,dedelerimiz soğuğa aldırmadan bu mücadeleyi vermişler.Bu kutlu vatanı bizlere hediye etmişler.Bizler de onların torunları olarak almış olduğumuz bu mirası,bu emaneti sonraki nesillere en iyi şekilde taşımanın gayreti içerisinde olacağız.Havaya aldırış etmeden  bizimle beraber olduğunuz için de tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı İlhan Ocaklı’nın konuşmasının ardından Garnizon Komutanı Hv.Sv.Kd.Albay Ali Beşir’de anlamlı bir konuşma gerçekleştirdi. “Şile’nin kurtuluşu diyince bir muharebe yok burada.Yani bizim askeri manada büyük bir savaş yok.Malum emperyalistlerin dışarıdan olan Yunan ordusu Anadolu’da Mustafa Kemal Önderliğinde başlatılan büyük mücadele sonunda korkunç bir yenilgi ile denize dökülünce Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı malumunuz.Burada çok dikkat çeken bir husus vardır.Biz Ege,Akdeniz’e Yunanlıları denize döktük.Ama Mudanya’da İngilizler ile antlaşmayı yaptık.

Bugünlerde bir şeyler daha oluyor farkındaysanız Güneyimizde,çok benziyor değil mi?Aynı olay yine cereyan ettirilmek isteniyor.Birilerinin maşaları Türk Devleti ve Türk Milleti’ne zarar vermek istiyor.Harcamak istiyor.Türk Milleti’nin evlatları,Türk Ordusunun evlatları her an hazırdır.Bu Millete evvel Allah kimse diz çöktüremez.Bir daha Allah Şile’ye de,Türkiye’nin hiçbir noktasına da kurtuluşlar yaşatmasın.Sonsuza kadar bağımsız ve hür yaşasın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Şile Kaymakamı İbrahim Süha Karaboran’da konuşmasında “Şile’nin bu gurur gününde burada görev yapmam münasebetiyle  sizlere ortak olmak fırsatını bulduğum için çok mutlu olduğumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Sonbahar hüzün ayı.Son baharı severim.İzlediğimiz slayt  gösterisinde de hüzün vardı.Fakat bundan tam 97 yıl evvel bu milletin kahraman evlatları,atalarımız o hüzünlü sonbahar mevsimini ilkbahara,yaza çevirdi.Ruhları şad olsun.Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

2019,biliyorsunuz bu sene kurtuluş mücadelesinin, tarihte eşine az rastlanan ve nice zorluklar içerisinde yapılan o mücadelenin 100. Yılı.Malumunuz bu sene 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Sayın Cumhurbaşkanımızın talimat ve olurlarıyla bütün yurtta,bütün memlekette çok farklı,çok güzel etkinliklerle kutlandı.Şile’nin kurtuluşunun 100. Yılı 3 sene sonra inşallah.Kutlu olsun.Şile’ye,yüce Devletimize kutlu olsun.

Kurtuluş mücadelesi dediğimiz şey öyle 2 kelimeyle,birkaç cümleyle anlatılacak bir mücadele değil.Vatan uğruna bu vatanın evlatları canlarını seve seve feda ediyorlar.Bu hakikaten öyle kolay kolay dile tabire gelecek bir şey değil.Bir asırı idrak etmek üzereyiz.Asırlar geçtikçe müesseseler güçlenir.Canlı organizmalar zaman karşısında yenik düşer.Lakin Devletler,Milletler daha derinlere kök salar.Ve köklerinden aldığı güç ile kendisini daha yukarıya daha ileri merhalelere taşır.İnşallah Türkiye Cumhuriyeti Devleti de köklerinden aldığı güç ile her zaman daha ileriye dönecektir yüzünü.Dünya Milletleri ailesi içerisinde layık olduğu yeri alacaktır ve almıştır zaten.Bu vatan uğruna,vatan toprakları uğruna,bağımsızlık uğruna bu milletin aziz evlatları canlarını feda etmişlerdir.Tekraren başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Onun silah arkadaşları olmak üzere bu milletin aziz evlatlarını,atalarımızı büyük saygıyla yad ediyorum.Ruhları şad olsun.Şilemizin kurtuluşunun 97. Yılı başta Şileli hemşerilerimize,yüce Devletimize kutlu olsun.Nice 10 yıllara,100 yıllara” dedi.

 

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

Başa dön tuşu
Kapalı