GündemŞile

ŞİLE BEZİ MOTİFLER..

Şile’de motifler anonim bir karakter gösterir. Nesilden nesile değişmeden ya da ufak tefek değişikliklerle geçen motifler kendilerine özgün belli isimlerle tanınır. Şilelilerin sipariş alırken ya da belli bir  işlemeden bahsederken sadece motifin adını söylemeleri motifi tanımaları için yeterli olur.

Anneden kıza geçen bedelli motifler dışında yeni geliştirilen zamanın ya da yörenin önemli olaylarından etkilenen motiflerde kişilerin motif hazinesini zenginleştirir.

Atatürk’ün Şile’ye ziyareti için özel olarak tasarlanan ve hemen işlenerek çay örtüsü olarak masasına serilen “Gazi Sofrası” motifİ bu tarz yeni motifleri en güzel örneklerindendir. Şile’de incelenen örneklerde küçük ve tekrar eden motiflerden oluşan sonsuza devam ettirilebilen düzenlemelerin yanı sıra figüratif düzenlemelerde yer alır. Farklı simetrik uygulamalarla tekrarlanan desenler giderek karmaşık modelleri dönüşürler. Genelde kompozisyonlardan birden fazlası bir arada görülebilir.

Şile Bezi motifleri her biri birbirinden farklı isimlerle adlandırılır. Şile Bezi işlerinde yaygın olarak kullanılan iki yüzlü aşkın motiflerin birbirinden ilgi çekici adları vardır günümüze kadar gelen motif isimleri arasında Şile feneri çatlak kahve Zülüf tarağı, Çin çin bağları, tahtakurusu, Saray süpürgesi, Karpuz çekirdeği, Çatık kaş, bekar bitti, Müdürün bıyığı gibi farklı olaylardan esinlenen ilgi çekici desen isimleri vardır. Şile de dokuma ve motif işçiliği tamamen kadınların hâkimiyetinde bir iştir. İlçe’de kadın nüfusunun en az yarısı halen Şile Bezi işlemesi ile uğraşır nesilden nesile anneden kıza geçen motifler isimleri ile bilinir günün farklı olaylarının etkisi ile Yeni motifler çıkartılır ve anında anonimleştirilerek dedi hiçbir motif yaparım adı ile anılmazdı hepsi Şile kadınlarının kişilerin ortak motifleriyle günümüzde bu motifler şeyleri kadınlar tarafından bilinmekte ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 14 =

Başa dön tuşu
Kapalı