GündemŞile

Şile Belediyesi ve Hak-İş Konfederasyonu arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı

Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ndeki işten çıkarmalara ilişkin, “Bu arkadaşlarımızın her birisi sınav kazanarak işbaşı yapmış. Ne yazık ki o arkadaşlarımız işlerini, ekmeklerini, geleceklerini kaybetti.” dedi. Hak-İş ile Şile Belediyesi arasındaki toplu iş sözleşmesi, Şile Nikah Sarayında düzenlenen törenle imzalandı.

4 Ekim 2019 tarihinde, Şile Belediyesi Nikah Sarayında yoğun katılımla gerçekleştirilen toplu iş sözleşmesi imza törenine, Genel Başkanı Mahmut Arslan, Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, İstanbul HAK-İŞ İl Başkanı ve İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Mustafa Şişman, Şile Belediye Başkan Yardımcıları, Şile Belediyesi birim müdürleri, iş yeri sendika temsilcileri, üyeler ve basın mensupları katıldı.

Toplu iş sözleşmesi töreninde konuşan Hak – İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron sisteminin sona ermesinin önemine değinerek, “Uzun yıllar mücadelesini yaptığımız taşeron sisteminin sona erdirilmesi konusunda bugün somut bir gerçeği birlikte yaşamış olmaktan son derece mutluyum. Kamunun bütün hizmetleri taşeron şirketler üzerinden yapılıyordu. Biz 10 yıl önce bu duruma itiraz ettik. Taşeron sisteminin ülkemiz ve çalışanlar için olmaması gereken bir sistem olduğundan yola çıkarak bir mücadele başlattık ve şimdi emekçi kardeşlerimiz, belediyelerimiz ve kamu kuruluşlarımız bunun huzurunu yaşıyor” dedi.

“Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformdur”

Taşeron firmada çalışırken kadroya geçen emekçilerin, kadroluların elde ettiği hakları kazanmaya başladığını belirten Arslan, şöyle devam etti: “Toplu iş sözleşmeleri büyük çabalar ile sonuçlandırılıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren toplu sözleşme sistemi kadrolu çalışanlarının sistemiyle beraber olacak. Kadrolu işçilerin sahip olduğu tüm haklara sahip olacaksınız. Sizler Şile Belediyesi’nin kadrolu işçisi oldunuz. Bu Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük reformdur, bu reformun mimarı her zaman ezberleri bozan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dır” diye konuştu.

“HAK-İŞ’e yakışan masada sonuç almaktır”

Bazı belediye başkanlarının sözleşme yapmaktan çekindiğini belirten Arslan, “İstanbul’da bazı belediyelerde belediye başkanları masaya oturmadı. Özellikle CHP’ye geçen belediyelerde toplu iş sözleşmesi masasına oturamadık. Sayın İlhan Ocaklı’nın belediyenin zorluklarına rağmen toplu iş sözleşmesi masasına oturması bizim için çok önemlidir. Kaynaklarının azamisini belediye çalışanlarıyla paylaşan belediye başkanı ve ekibini huzurlarınızda tebrik ediyorum. HAK-İŞ’e yakışan görüşmelerin masada, kavga etmeden, eylem yapmadan, makul bir şekildi sonuçlanmasıdır” dedi.

“Kim mazlumların üzerinde bir hesap yaparsa karşılarında bizi bulur”

İstanbul’da Yerel Seçimlerden bu yana sürekli mücadele içinde olduğumuzu hatırlatan Arslan, “Seçimlerden bu tarafa 24 saat meydanlarda bir mücadelenin içerisindeyiz. Yaklaşık 4 bin civarında arkadaşımız işini kaybetti. Bu arkadaşlarımız sadece seçime yakın işe girdikleri için işten atıldılar. Bu arkadaşlarımızın her birinin işe alım süreci 2018 yılı Ekim ve Kasım aylarında başlamış ve sınavları kazanarak işe girmiş arkadaşlarımızdır. Ne yazık ki bu arkadaşlar işlerini kaybetti. Dün Bolu’da, bugün İstanbul’da, yarın başka bir yerde nerede, kim mazlumların üzerinde bir hesap yaparsa karşılarında bizi bulur. Siyasal tercihlerimiz ne olursa olsun, ekmeği elinden alınan insanlara karşı asla duyarsız kalamayız” diye konuştu.

“Verdiğiniz sözü tutun”

Bazı belediye görevlileri tarafından işçilerin tehdit edildiğinin altını çizen Arslan, “CHP il başkanlığı tarafından görevlendirilmiş bir kısım insanlar işçi amiri olarak karşımıza çıkarılıyor. ‘Ya HAK-İŞ, ya da iş diyorlar’, biz buna asla izin vermeyeceğiz. Buradan Sayın İmamoğlu’na ve Kılıçdaroğlu’na bir kez daha sesleniyorum. İşini ve aşını elinden aldığınız insanların feryadını duyun, seçim öncesi verdiğiniz sözleri tutun” dedi.

Emeği ve emekçiyi değerli bulan, onlarla kucaklaşan, emekçilerin hakkını savunan belediye başkanlarına ihtiyacımız var” diye konuşan Arslan, “İlhan Ocaklı’nın bu yaklaşımını görmekten mutluyum. Toplu iş sözleşmemiz ülkemiz için, geleceğimiz için, Sendikamız için, HAK-İŞ için hayırlar getirsin” dedi.

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı: Emekçi kardeşlerimizin gayreti ile belediyemizi daha ileri taşıyacağız

Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Mevcut kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmek için çaba sarf ediyoruz. Emekçi kardeşlerimizin gayreti ile belediyemizi daha ileri taşıyacağız. Her bir arkadaşımızın alın terine sahip çıkarak karşılığını vermek için elimizden geleni yapacağız. Bizler vatandaşlarımızın desteğiyle seçilerek ve insanımıza hizmet sözü vererek göreve geldik.Evet bizler söz veririz ve imkanı sağlarız ve sonrasında insanımıza yapılacak hizmetin mimarı siz mesai arkadaşlarımsınız.Ben şunu açıkça belirtmek isterim ki;Şile Belediyesi yönetimi,idari kadrosu tüm çalışanları ile bir ailedir  bir bütündür.Bizler bir aile anlayışıyla insanımıza hizmet yolunda yolumuza devam edeceğiz ve Şile İstanbul’un bir markası olarak her zaman anılacaktır.Ama bu yalnız benimle değil siz emekci kardeşlerim,dostlarım ile birlikte el ele vererek birlikte yapacağız.31 Mart Yerel seçimlerinde söz verdiğimiz gibi Şile ilçemizi 62 Mahallesi ile birlikte hep birlikte yöneteceğiz ve Toplu iş sözleşmeniz hepimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × two =

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Kapalı