Köşe Yazıları

ŞİLE ARICILIK ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME MERKEZİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ” İstanbul’un örnek köyleri” projesi kapsamında Şile Yeniköy, Arıcılık Köyü olarak belirlenmiş olup bu kapsamda 2017 yılında inşaatına başlanan %90 ı tamamlanan Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi 2020 yılı içerisinde açılması planlanmaktadır. Arıcılık Merkezinin Şile ve bölge ekonomisine ciddi  katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.

Arıcılık Merkezinin özellikleri ve bölgemize katkılarını siz değerli dostlarımız ile paylaşmak isterim. Şile hudutları içinde yaklaşık üç yüz aile  ortalama on bin kovan ile Arıcılık faaliyetleri yapmaktadır. Arıcılık Merkezi de en fazla kovan ve Arıcı nüfusuna sahip örnek Arıcı Köyü Yeniköy’de yapılmaktadır. Merkez, Köyün meydanında eski ilkokulun bulunduğu yaklaşık  iki dönümlük bir alanda 540 m2 kapalı alana sahip, köy konakları konseptinde, Dünyaca ünlü Arıcılık Hocası Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu danışmanlığında, ApiTerapi (Arı ve Ürünleri ile Tedavi) merkezi olarak projelendirilmiştir.

Merkez birbirine bağlı ikişer katlı iki ayrı binadan oluşmaktadır. Ana bina giriş katta sertifikalı dolum ve paketleme tesisi, Bölge ürünlerinin satıldığı satış ofisi, Arı ürünlerinin işlendiği laboratuar, Üst katta 60 kişilik çok amaçlı toplantı ve seminer salonu, iki adet mühendis odası, Kooperatif Yönetim Merkezi, Danışman Hoca ve Doktor odası bulunmaktadır. Diğer bina zemin katta Arıcılık malzeme işleme atölyesi, üst katta ise tamamen doğal ahşaptan bir yapı içerisinde 8 adet Arı kovanının olduğu ApiAir ( Arı Havası) tedavi merkezi, bina etrafında ise 4 adet kamelya ve çocuk parkı bulunmaktadır.

Arıcılık merkezi, öncelikle ApiTerapi sektörünün ihtiyacı olan kaliteli, sağlıklı ürünlerin (Bal, Polen, Arı Ekmeği, Arı Sütü, Arı Zehri, Erkek Arı Larvası, Arı Havası, Arı sesi, Arı Turizmi) üretilmesi,  Bölge ve Ülke arıcısının her türlü ihtiyaçlarını  karşılayarak sektöre hizmet edecektir. Merkez içinde yer alan dolum ve paketleme tesisi ile Bölge ve bölge dışında üretilen Arı ürünlerinin gıda yönetmeliğine uygun olarak paketlenerek satışa hazır hale getirilecektir. Merkez bünyesinde tamamen ahşaptan yapılan ApiAir (Arı havası) Salonu,  Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp ve ApiTerapi sektörüne  destek verecektir. Ziyaretçiler ve müşteriler için bölgede üretilen Arı ürünlerinin yer aldığı satış ofisi  Kooperatif tarafından işletilecektir.  Bölge arıcısının ihtiyacı olan arıcılık girdilerinin üretildiği imalathane olacaktır. Eğitim, Seminer, toplantı ve sosyal faaliyetler için çok amaçlı toplantı salonu bölge arıcısı ve çiftçisine  hizmet verecektir. Halen Çayırbaşı mahallesi  eski ilkokulunda olan Kooperatif merkezi ve idari ofisi buraya taşınarak Kooperatif yöneticileri ve tarım danışmanları ile hizmetlerine devam edecektir. Tarihi kovan ve Arıcılık malzemelerinin ve üretilen ürünlerin sergilendiği mini bir sergi alanı ziyaretçilere sunulacaktır.

Arıcılık merkezi ve Kooperatif önderliğinde,  Arıcılık projeleri ile bölge arıcılığının gelişimini sağlayıp, ürün çeşitliliğini, kaliteyi artırarak, markalaşma, tanıtım, pazarlama faaliyetleri yapmak.  Arıcılık etkinlikleri ile Yeniköy’ün örnek köy kapsamında tanıtımlarının yapılması, Eko Turizm  ile bölge halkına ve dolayısıyla  Ülke ekonomisine katma değer sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − eight =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı