GündemŞile

Samsun rotalı 100. Yıl Atatürk Rallisinin İlk Durağı Şile Oldu!..

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı himayesinde ve Kuzey Deniz Saha Komutanlığı koordinasyonunda düzenlenen Atatürk Rallisi’ne katılacak ilk grup Pendik’ten Samsuna ulaşmak üzere yola çıktılar ve ilk durak akşam saatlerine doğru Şile oldu.

Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisi ile ilgili yetkililerden edinilen bilgilere göre DADD üyelerinin yer aldığı 21 tekneden oluşan ilk grup,  Pendik MarinTürk’ten hareket ederek. İlk durakları Şile olan filo daha sonra sırasıyla Kefken Adası, Karadeniz Ereğli, Tarlaağzı, Kurucaşile, İnebolu, Çaylıoğlu, Akliman ve Gerzemolalarının ardından Samsun’a varacak. Karadeniz Ereğli’de ekipleri Kuzey Deniz Saha Komutanlığı’na bağlı Karadeniz Grup Komutanlığı ağırlayacak.

Şile Limanında ADD Şile Şube Başkanı Hanife Telli tarafından karşılanan yarışmacılar selamlama konuşması yapan Telli “19 Mayıs Türk Kurtuluş savaşının başlangıcının 100.Yıl dönümü nedeniyle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Bandırma vapurunun gittiği rotada düzenlenen Atatürk Rallisi Atatürkçü Düşünce Derneğinin kardeş derneği olan kısa DADD Amatör Denizciler Derneği bünyesinde 20 yelkenli tekne ile Şilemize geldiler bizlerde kendilerini ev sahibi olarak ilçemizde görmekten onur duyduk” dedi.

Grup adına bilgi veren Ali Rıza Kadız bu proje yaklaşık 4 aylık bir proje arkadaşlarımın bazıları heyecandan akşam uyumadılar.Tam bir asır önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları işgal edilmiş ülkemizi kurtarmak ve Dünyadaki mazlum halklara ışık olmak için,sonrası çok zor olan bir yola girdiler.19Mayıs 1919 tarihinde Atatürk’ün Samsuna ayak bastığının tarihi olan o gün Ülkemiz adına ve Dünya’daki mazlum insanlar için önemli bir tarihtir.Her ne kadar unutturulmaya çalışılsa da veya unutturmaya çalışsalar bizler asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.Bizler bu heyecanımızı yeni nesillere taşımaya onlara yaşatmaya devam edeceğiz.İşte şahsım ve arkadaşlarımla birlikte Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve saygımız bu ralli düzenledik ve yola çıktık.3 grup olarak başlayan ralli ekibimizde İzmir,Marmaris,Balıkesir,Çanakkale’den aramızda arkadaşlarımız var.Heyecanımız çok büyük İlk durağımız olan Şile’de Atatürk sevdalıları tarafından karşılanmak bizlere çok mutlu etti şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından A.D.D Şile Şube Başkanı Hanife Telli günün anısına Atatürk Fotoğrafı ve Şile Fenerini simgeleyen hediyeler verdi.Grup Şile’de akşam verdiği molanın ardından sabah erken saatlerde rotalarını izlemek üzere Şile’den ayrıldılar.

Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisine, Denizler deyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD), “DADDanma 100. Yıl” adı altında 35 tekne, Türkiye Rotary, “RotaAta Türkiye” olarak 4 tekne ve TAYK da 4 tekne ile 19 Mayıs Pazar günü Samsun Limanında bir araya gelerek denizde ve karada yapılacak törenlerde Amatör Türk Denizcilerini Atalarının huzurunda temsil edeceklerdir. Ayrıca Türk kadınlarından oluşan Tutku MM teknesi de 23 Nisan 2019 tarihinde Bodrum’da başladığı seyir sonunda bu anlamlı günde Deniz Kuvvetleri Atatürk Rallisine katılacak.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

Başa dön tuşu
Kapalı
mersin escort