GündemŞile

ÖZEL İNSANLAR KENDİ GÜNLERİNDE AKŞAM YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER..

03 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Şile’de gerçekleşen kutlama programlarının ardından Şile Belediye Başkanlığı tarafından Mercan Köşk Tesislerinde düzenlenen akşam yemeğinde İlçedeki özel gereksinimli gençler, çocuklar,aileleri ve  vatandaşlarla bir araya geldiler.

Şile Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Güllüce ve Meclis Üyelerinin yanı sıra birim müdürlerinin de katıldığı programda Türkiye Sakatlar Derneği Şile Şubesi Başkanı  Hasan Hüseyin Cengiz bir konuşma yaptı.Şube Başkanı Hasan Hüseyin Cengiz “Ülkemiz zorlu bir dönemden geçiyor. Engelliler bir yandan yeni haklar ya da olanaklar kazanırken diğer yandan da yeni sorunlarla veya uygulamada karşılaşılan sorunlarla yüz yüze bırakılıyor.

Engelliler Haftası başlarken engellilerin içinde bulunduğu sorunları kamuoyu ile paylaşmak ve yetkililerden çözüm bulmalarını istiyoruz:

2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Yasa’ya göre kamuya açık alan, bina ve ulaşım araçlarının başta engelliler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasının sağlanması gerekiyordu. Konulan sürelere uyulmadı, defalarca süre ertelemesi yapıldı. Ve artık yasanın gereklerini yerine getirilmesi neredeyse unutuldu.

Çeşitli defalar ilan edilen istihdam seferberliklerine rağmen engellilerin hem özel sektörde hem de kamuda en azından Yasa ile konulmuş kotalar oranında istihdam edilmesi gerekiyordu, engelliler istihdam konusunda da unutuldu. Yükümlülüklerini yerine getirmeyenler hakkında cezai işlem yapılmadı. Oysa S.G.K  verileri üzerinden bile bunun kontrolünü yapmak mümkündü. İstihdam edilen engelliler de ne yazık ki yine raporlarına ve bilgi-becerilerine göre çalıştırılmadı, iş yerlerinde ayrımcılığa maruz kalmalarına zemin hazırlandı.

Engellilerin haklarından yararlanmaları için gerekli olan sağlık kurulu raporlarına ilişkin yapılan mevzuat değişiklikleri her seferinde daha fazla engellinin eğitim, istihdam başta olmak üzere haklarından mahrum olmasına neden oldu.

Kanun Hükmün Kararname ile taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinde engellilerin zorunlu emekliliğe sevk edilmesi, zaten geçinme güçlüğü içinde olan engellileri çok düşük emekli ücretlerine mahkum etti.

Defalarca uyarmamıza rağmen evde bakım yardımı mevzuatı değiştirilmedi, toplam gelir üzerinden yapılan hesaplarla binlerce aile evde bakmakta oldukları engelli bireylerine yardım alamaz oldu. Başkalarının yardımına muhtaç duruma düşürüldü.

Sürekli değiştirilen sağlık uygulama tebliğleri ile engellilerin kullanmak zorunda olduğu ortez, protez ve yardımcı araçlar, tedavileri için gerekli ilaçlar ya kapsam dışı bırakıldı ya da Kurum tarafından karşılanan tutarları indirildi. Çoğunluğu açlık düzeyinde bile gelir sahibi olmayan engelliler günlük yaşamlarını ve tedavilerini sürdürecek desteği alamaz hale geldi.

Sizlere birkaç örnek verelim:

  • Kullanım süresi 5 yıl olan bir tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 3 bin TL’dir. S.G.K ’nun karşıladığı tutar ise 500 TL’dir.
  • Kullanım süresi 10 yıl olan bir akülü tekerlekli sandalyenin piyasa fiyatı 10 bin TL iken S.G.K bunun yalnızca 2500 TL’sini karşılamaktadır.
  • Çocuk felci geçirenler başta olmak üzere engellilerin kullandığı ve piyasa değeri en düşük 5 bin TL olan yürüme cihazı için en çok bin 200 TL verilmektedir.
  • Doktor raporuna göre farklı yapılardaki işitme cihazlarının en düşük fiyatı bin TL’den başlamaktadır. S.G.K bu cihazlar için en fazla 500 TL ödemektedir.
  • Epilepsi, kas hastalarının kullandığı birçok ilaçtan fark bedeli alınmakta, birçoğu da S.G.K tarafından hiç karşılanmamaktadır.
  • Eğer bu sandalye veya cihazları alan engelli çalışıyorsa ödeyeceği farkın yanı sıra ayrıca % 20, emekli ise % 10 S.G.K kesintisi yapılmaktadır.
  • Toplu ulaşım araçlarını kullanma olanağı olamadığı için engelliler özel araç almak zorunda kalabilmektedir. Ancak burada da getirilen kısıtlamalar, birçok engelliyi zor durumda bırakmaktadır. Motor hacmi, K.D.V vb. sorunlar çözülmek yerine daha zorlaştırılarak engellilere bu yol da kapatılmaktadır.

Bütün bu sıraladıklarımız yaşanmakta olan sorunlarımızın sadece küçük bir örneğidir.

Son dönemlerde çoğu yerde sağlık kurulu raporları üzerinde oyunlar oynandığını, kimilerinin yüksek paralar karşılığında engelli olmayanlara raporlar temin edildiğini ve bu yolla emekli bile olanların bulunduğunu duydukça en çok bizler kahroluyoruz.

Bu rüşvetçiler, fırsatçılar yüzünden mağdur olan yine biz engelliler oluyoruz.

Toplumun, hükümetin, yerel yönetimlerin bizleri eşit vatandaşlar olarak görmelerini ve her kes kadar haklarımızdan eşit biçimde yararlanmaktan başka talebimiz yoktur.

Sadece T.B.M.M’de onaylanarak yürürlüğe girmiş olan Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki basit kurullara, örneğin evrensel tasarı ilkesine uyulsa önümüzdeki engellerin bir bölümün kalkacağı görülecektir.

Yine Dünya Sağlık Örgütü’nün kurallarına uygun sağlık raporları verilse, birçok engelli haklarından yararlanabilecektir.

Bu düşüncelerle, Engelliler Haftası’nda tüm topluma engellerin kaldırılması için duyarlı olmaları çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Şile Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Güllüce’de Özel insanlarımızla birlikte olmanın mutluluğu ve onurunu yaşıyoruz.Sadece 03 Aralık Dünya Engelliler Gününde özel insanlarımızı hatırlamayı doğru bulmuyoruz, onları her zaman hatırlamak ve onların yanında olmak bizim Belediyecilikten öteye insani olarak görevimiz.Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı’nın bu gibi durumlar karşısında hassasiyetini özellikle belirtmek isterim.Belediyemizde birlikte mesai yaptığımız 20 kişinin üzerinde çeşitli engellere sahip olan mesai arkadaşlarımız var onlarla olmak,onlarla birlikte çalışmaktan Belediye Başkanlığı olarak onur duyuyoruz, onlar ile gurur duyduklarını söyledi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =

Başa dön tuşu
Kapalı