Köşe Yazıları

Hedefi Olan Gençlerimize Merhaba…

Sevgili öğrenciler 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak olan YKS Sınavlarına hazırlanan,hedefi olan gençlerimize sınavlarda başarılı olmalarına katkı verecek bilgileri www.silehaberleri.com sitesi ve Haber Şile Gazetesi sayesinde sizlere ulaştırma fırsatı buldum.

BAŞARI BASAMAKLARI

1-) Hedefiniz var mı? Nereye gittiğinizi biliyor musunuz?

“ Bir şeyi gerçekten yapmak isteyen,bir yol bulmak isteyen mazeret bulur.” Demiş Mc Kenzie.Sınavlara hazırlanmaya başladınız;ancak alacağınız puanla ne yapmak istediğinizi bilmiyorsunuz.Yolculuk devam ediyor,ancak nerede ineceğinizi bir türlü kestiremiyorsunuz.Gece gündüz ders çalışıyorsunuz ama hangi okulu kazanmak istediğinizi hiç düşünmediniz.

Eğer bu durumda iseniz pek çok öğrencinin düştüğü hataya sizde düşmüşsünüz demektir.Yaptığınız yolculuğu anlamlı hale getirmenin tek yolu kaptana nerede inmek istediğinizi söylemektir.Bu yolculukta kaptan sizsiniz.O halde kendinize bir hedef belirleyin.Çünkü hedefiniz sizi dinamik tutar.Bıktığınızda,yorulduğunuzda,artık her şeyden uzaklaşmak istediğinizde,sınavı kazanmanın imkansız olduğunu düşünmeye başladığınızda,öz güveninizi kaybetmeye başladığınızda,çalışmalarınızın sonuçsuz kaldığını gördüğünüzde,içinizden çalışmak gelmediğinde hedefinizi düşünün.O sizi dinamik tutacaktır.Çünkü insanın en büyük acısı bir geleceği olduğuna inanamamasından,bir şeylerin daha iyiye gideceğini hayal edememesinden kaynaklanır.

ÇALIŞMA PLANINIZ VAR MI?

Çalışma planı;zamanı doğru kullanmak,bütün derslere zaman ayırabilmek,tekrarlarınız ve ödevleriniz için zaman yaratmak gibi nedenleriniz varsa bir ders çalışma programına ihtiyacınız var demektir.Çalışma planı yaparken bir takım önemli ilkeleri dikkate almak gerekmektedir.

a-) Kalıcı bir öğrenme için çalışmayı en verimli olduğunuz zamanlara dağıtarak programlamanız gerekir,

b-) Verimli ders çalışmanın en önemli ilkesi tekrar etmektir.Biliyoruz ki %100 öğrenilen bir bilginin; 20 dakika içerisinde %50 sini, 60 dakika içerisinde %70 ini ve 24 saat içerisinde %80 ini unutuyoruz.Bu durumu engellemek için günlük,haftalık,aylık tekrarların belirli periyotlarla yapılması gerekmektedir.

c-) Çalışma,mümkün olduğunca aynı saatlerde yapılmalıdır.Böylece çalışma alışkanlığı kazanırsınız.

d-) En yüksek verimi elde etmek için öğrenme seanslarının 40 dakikalık bölümlere ayrılması gerekir.40 dakika ders çalıştıktan sonra mutlaka 5 dakika çalıştığınız konuları gözden geçiriniz ve 10 dakikalık bir mola veriniz.

e-) Hiç ara vermeden çalışırsanız algılama gücünüz bir süre sonra düşmeye başlar.Çok ara verirseniz çalışmaya tekrar devam ettiğinizde dikkatinizi toparlayamazsınız.Hatırlama eğrisi hızla düşmeye başlar.Yaptığı plana uymayan kişi hedef sahibi değil hayal sahibi bir kişidir.

f-) Okul ve kurslarda işlenen dersler ve konular,aynı gün ders çalışma planı içerisinde yer almalıdır.

g-) Öğrenirken zorlanılan dersler için verimli çalışma saatleri ayrılmalıdır.Bu her öğrenciye göre değişebilir.Eğer öğrenci verimli ders çalışma saatini bilmiyorsa kendisini izleyerek bunu tespit edebilir.

h-) Sayısal ve sözel dersler üst üste çalışılmamalıdır.Sayısal bir dersten sonra sözel bir derse geçilmelidir.

ı-) Öğrenmekte zorlandığınız iki ders üst üste ders çalışma planında yer almamalıdır.Çalışma planında zorlandığınız bir dersten sonra kolay yapacağınız bir dersi çalışmalısınız.

j-) Çalışma planı içerisinde aileniz ile ve arkadaşlarınız ile birlikte sosyal etkinliğe zaman ayırınız.Bu ders dışı faaliyetleri planınıza mutlaka yazın.

k-) Çalışma planınızı bir hafta deneyin.Eksiklikleri tespit ederek kendinize uygun bir çalışma planını tekrar düzenleyebilirsiniz.

Unutmayınız ki kendisi ile ilgili planı olmayanlar başkalarının planlarına dahil olurlar.

NEDEN PLANLI ÇALIŞMALISINIZ?

Amacınıza ulaşmak için hangi dersi ne kadar çalışacağınızı,ne zaman çalışabileceğinizi,ne kadar gayret göstermeniz gerektiğini bilmeniz çok önemlidir.Bir müteahhit neden bir plana bağlı kalmak zorundadır? Bir binayı ele alalım.Proje aşamasından itibaren her şey planlanmış ve bu plan belirli bir sistem içerisinde hedefe ulaşıncaya kadar büyük bir titizlikle inşa edilmiştir.Var olan yapı müteahhidin planlama sonucunda ulaştığı başarısıdır.Sınav sürecini planlamak da iyi bir sonucun başlangıç noktasıdır.

FİLOZOFLAR BİL Gİ DOĞURAN EBELERDİR.

Günlük bir plana bağlı kaldığınızı düşünün.Yada ne yapacağınızı bilerek başladığınız günü düşünün.Bu plan doğrultusunda ne yapacağınızı bilmek sizi her zaman rahatlatacaktır.Eğer kısa vadede bir hedefiniz varsa emin olun ki o günün sonunda ona ulaşacaksınız.Eğer hedef uzun vadede iyi bir eğitim almak ve iyi bir kariyere sahip olmak ise doğru planlama,hedefinize yaklaşmada size en sağlam adımları attıracaktır.

EĞER GELECEK HAKKINDA DÜŞÜNMEZSENİZ ASLA BİR GELECEĞİNİZ OLMAZ

İyi bir çalışma planı daha az fakat daha etkili çalışmayı sağlar.Unutulmamalıdır ki başarı yalnız ve hür değildir.Bir zincir düşünelim ki zincirin her bir halkası başarı için vazgeçilmezlerden oluşur.Anlamak,kavramak,sık tekrarlamak ve sık uygulamak .Bu zincirleme öğrenme modelini kurgulayacak olan ise planlı çalışmaktır.Sebepleri dışarıda değil içeride arayın.Harekete geçmesi gereken en büyük güç sizsiniz.Şu anda sınavlara hazırlanmak için yapılan planlar hayatınıza yön verecek pusulanızdır.

ÖNEMLİ OLAN UZAKLIK DEĞİL İLK ADIMI ATABİLMEKTİR

 Alışkanlıklar beyindeki sistemli bilgilerdir.Öğrenilen bilginin beyinde sistemli bir şekilde yer bulabilmesi için aktarımın yapılması kaçınılmazdır.Çorbanın nasıl içilmesi gerektiğini sosyalleşme sürecinde öğrenirsiniz.Bir süre bu bilgiyi kavrar,sık tekrarlar ve uygularsanız o çorbanın kaşıkla mı yoksa çatalla mı içilmesi gerektiğini beynimiz sorgulamadan öğrenir.Her haftanın bahsedilen yöntemlerini belli gün ve saatlerde uygulayarak ders çalıştığınızı düşünün.Haftalar sonra o belli gün ve saatte beyin o dersi daha rahat kodlayıp ihtiyacınız olduğu zaman o bilgileri size sunacaktır.

TAŞDELEN SUYUN GÜCÜ DEĞİL DAMLALARIN SÜREKLİLİĞİDİR

 Sevgili öğrenciler bundan sonraki yazımda ders çalışma ortamınız,ön yargılarınız,öğrenme stilleri,öğrenmeyi öğrenmek ile ilgili bilgileri paylaşacağım.Başarılı olacağınıza inanın ve beni takip edin.Başarı sizlerin olacaktır.

Halil İbrahim Kökçü

İstanbul Aydın Üniversitesi

Öğretim Görevlisi ve Dış İlişkiler Koordinatörü

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12 + 3 =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı