Ev işleri egzersiz mi ?

0
150

Merhabalar Haber Şile Gazetesi okuyucuları….

Artık bende Fizyoterapist Nağme Tara  olarak  Şile Ağva Bölgesinin güçlü sesi olan Haber Şile Gazetesinde ve haber sitesi www.silehaberleri.com adresinde sizleri bilgilendirme yönünde yazılarımı paylaşacağım. Öncelikle kısaca kendimden bahsedeyim. İstanbul Bilgi Üniversitesi İngilizce fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünü başarı ile tamamladım. Aynı yıl mesleki eğitimler almak için Kanada’ya yerleştim. Kanada’da Nordic Pole walking, Kinesiotape, IMM gibi sertifika programlarını tamamlayıp eğitim dönemim bitince Türkiye’ye dönüş yaptım. Öğrencilik dönemimde Darüşşafaka, Romatem, Medicana gibi alanlarında öncü kurumlarda başarı ile stajlarımı yaptım. Sonrasında İstanbul’da çeşitli kurumlarda fizyoterapist olarak çalıştım. Fizyonağme Egzersiz Danışmak Merkezinin kurucu fizyoterapistiyim. Aktif bir şekilde hasta kabulüne devam etmekteyim. Nörolojik, ortopedik, pediatrik rehabilitasyon gibi çeşitli  hasta grupları ile çalışmaktayım.

 

Uzun zaman önce bu yazıyı yazmış olsaydım sadece kadın okuyucu kitlesine ulaştığımı düşünürdüm. Oysaki günümüzde kadın, erkek, çocuk geniş bir kitleye hitap ettiğimi biliyorum. Değişen çağ ile birlikte hepimiz evimizdeki işleri bölüştürüyor, geçmişe tezat olsa bile erkek çocuklarımıza da iş bölümü yaparken görevler vermeye özen gösteriyoruz.

Ev işlerini yaparken büyük zaman harcıyor, vücudumuzu fazlası ile yoruyoruz. Peki ya bu yorgunluğun karşılığında egzersiz yapmış oluyor muyuz ? Gelin birlikte inceleyelim..

İskelet kaslarımızın kasılıp gevşemesiyle yapılan her türlü bedensel harekete fiziksel aktivite diyebiliriz. Örneğin cam silmek, süpürge yapmak, bahçe çapalamak, yufka açmak ve top oynamak gibi.. Tüm kas hareketlerimizi fiziksel aktivite olarak değerlendirmek doğrudur.

Egzersize gelecek olursak bir fiziksel aktivitenin egzersiz sayılabilmesi için planlı ve istemli yapılması, kas gücü, esneklik, dayanıklılık gibi faktörlerden bir ya da birkaçını geliştirmeyi amaçlaması ve sürekli olması gereklidir. Isınma, kondisyon, soğuma ve germe gibi fazlardan oluşmalıdır. Egzersiz; haftada ne sıklıkla yapıyorsunuz? Süresi ne kadar? Ne şiddetle yapıyorsunuz? gibi sorulara cevap vermelidir.

Yani çok üzgünüm sevgili okuyucular, ev işleri egzersiz yerine geçmiyor. Bir aktivitenin egzersiz sayılabilmesi için beynimize onu egzersiz olarak tanıtmalıyız. Zihnimiz egzersiz yapacağını bilmeli ve aktivitemizi egzersiz olarak tanımalıdır. Egzersizde belirli bir hedefimiz olmalıdır ve egzersiz sırasında pos türümüz, nefesimiz bilinçli ve kontrollü olmalıdır!

Çok iş yaptım egzersize vakit kalmadı cevaplarımız ne yazık ki geçersiz. Sağlıklı ve egzersizli haftalar diliyorum.

 

Fizyoterapist Nağme Tara

mersin escort bayan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz