Şile

ÇEVRE GÖNÜLLÜLERİ ATATÜRK BÜSTÜNE ÇELENK SUNDU..

05 Haziran Dünya Çevre günü kutlamaları kapsamında Şile Çevre Gönüllüleri Dernek Başkanı Nabi Evren, dernek temsilcilerinin yanı sıra doğa severlerinde katıldığı bir grup Belediye Meydanında bulunan Atatürk Büstüne çelenk sundular ve 1 dk saygı duruşunda bulundular.

Dernek Başkanı Nabi Evren güne özel yaptığı açıklamada “5 Haziran Dünya Çevre Günü Birleşmiş Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in başkenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin “Dünya Çevre Günü” olmasını oy birliği ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek, halkın katılımını geliştirmek ve politik ilgiyi arttırmak üzere dünya genelinde çeşitli etkinliklerle kutlandığına dikkat çekti.Evren;Bizlerde 1994 yılından bu zamana çok çeşitli etkinlikler ile kutlamalarımızı Dernek olarak gerçekleştirdik.Ancak bu yıl ne yazık ki Pandemi nedeniyle kutlamamızı biraz buruk ve sade olarak gerçekleştirdik.Hatta hayatımıza yeni katılan sosyal mesafe kurallarına uymak şartıyla gerçekleştirdik” dedi.

Çevrenin önemine dikkat eden Dernek Başkanı Nabi Evren ne yazık ki doğaya ve çevreye verdiğimiz zararlar işte virüs,pandemi,afetler gibi hayatımıza zorluklar katan olaylar ile karşı karşıya kalındığına dikkat çekti.

ŞİLE YALNIZ DENİZ VE KUMUYLA BİLİNMEMELİ YEŞİL COĞRAFYA DENİZ VE KUM KADARF ÖNEMLİ

Şile Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Nabi Evren Haber Şile Gazetesine yaptığı açıklamada Şile’nin özellikle yaz dönemlerinde deniz ve kum turizmi ile anıldığını biliyoruz. Bir vatandaşa sorun Şile’nin nesi meşhur diyerek.Denizi,Bezi,Kızı,Feneri meşhur denir.Oysaki;Şile’nin yeşil coğrafyası en az denizi kadar önemli.Şile’nin%80 ni yeşil orman alanları ile kaplı.Meşe,gürgen,kestane ve diğer ağaç çeşitlerini de içinde barındıran coğrafyamız bir çok şelaleyi,bir çok gölcükleri,yeşil her tonunu göreceğiniz nehirleri,kanyonlar,vadiler barındıran müthiş bir coğrafyaya sahip Şile.Denizimiz kadar önemli bu değerlerimiz.

Ancak tüm bu güzelliklerin yanında tehdit unsurlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.Taş Ocakları ve bazı ocakların derlere bastığı atıkların doğal yaşama verdikleri zarar karşısında mücadele ediyoruz.Ama tüm kurumlarımızla ortak paydaş olarak çalışıyor ve doğamıza ve çevremize elimizden geldiğince çalışıyoruz.İlçemize gelen vatandaşlarımıza çağrım şu olacak ne olur faydalandığınız doğal güzelliklerden ayrılırken “ÇÖPLERİNİZİ YANINIZDA GÖTÜRÜN” dedi.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 4 =

Başa dön tuşu
Kapalı