GündemŞile

BASIN HALKA AÇILAN PENCEREDİR SİZİN SESİNİZDİR!..

“Demokrasinin barış, huzur, güven ortamının güçlenmesinde önemli payı olan basın, gerçeklerin öğrenilmesini ve bireyin haber alma özgürlüğünü sağlayan, toplumun bilinçlenmesine aracılık yapan düşünce ve ifade özgürlüğünün en etkili araçlarından biridir.Özellikle altını çizerek belirtmek isterim ki; Basın Halka açılan penceredir ve sizin sesinizdir.

Basının önemi, teknolojik gelişmeler nedeniyle günümüzde daha da artmıştır.Olayları doğru, ilkeli, meslek etiğini her şeyin üstünde tutarak özel hayata ve kişilik haklarına saygı çerçevesinde, objektif görev anlayışıyla değerlendiren, halkın gözü kulağı ve sesi olarak kamuoyunu ülke ve dünya gerçekleriyle buluşturan basın, farklı görüşlerin seslendirilmesine de imkân sağlayarak toplumu düşünmeye, araştırmaya ve doğru sonuçlara ulaşmaya yönlendirerek halkın bilgilenmesine ve bilinçlenmesine de önemli katkılar sunmaktadır.

Basının, halkın, yaşadıkları kentlerde, ilçemizde dünyadaki gelişmeleri öğrenmede, hayatı ve yaşananları yorumlamada, gerçekleri öğrenmede son derece önemli bir misyon üstlendiğine özellikle dikkat çekmek isterim. Bu yönden bakıldığında basının ve basın çalışanlarının ne kadar önemli, ne kadar vazgeçilmez olduklarını görürüz.Ama tabi görülmek istenirse

Bu nedenledir ki çeşitli zorluklar içinde toplumun bilgilendirilmesini, günün 24 saatini özverili bir biçimde çalışarak, bireylere doğru, ilkeli ve tarafsız haberleri ulaştırmayı amaç edinen gazetecilerimiz bir anlamda toplumun sesidir.

Ulu önder Atatürk, basını, milletimizin gereksinim duyduğu düşünsel gıdayı verme unsuru olarak görmüş ve basını başlı başına bir güç, bir okul, bir öncü olarak nitelendirmiştir. Atatürk’ün yıllar öncesinden yaptığı bu değerlendirme, günümüzde de aynı önemde geçerliliğini korumaktadır. Dijital çağ nedeniyle medyanın kuralları belli ölçüde değişse de gerek gazetecilik mesleğinin gerekse gazetecilerin önemi azalmamış, aksine son derece artmıştır.

Özellikle yerel gazeteciler olarak; Bir yetkiliye ulaşabilmek veya bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen bizler; bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan çalışan değerli gazeteci arkadaşlarımın,dostlarımın ve elbette ki meslek büyüklerimin   10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Ayrıca Şile’de uzun yıllar önce ilk olarak tabldot olarak 4 sayfalık ŞİLE GAZETESİ ni hayata geçiren Merhum İzzet Yıldız’ı,Gazetenin Yazı İşleri Müdürü ve Muhabiri aynı zamanda Şile İlçemizin o yıllarda ki ilk Anadolu Ajansı muhabiri olup 08 Aralık 2019 tarihinde aramızdan ayrılan ağabeyim Hüseyin Kırcalı’yı,Hürriyet Gazetesi muhabirlik görevini uzun yıllar Şile’de sürdüren merhum Emin Feyzi Ünsal büyüğümüz ile birlikte  Şile Gündem Gazetesinin kurucusu merhum Ömer Faruk Ketenci’yi ve ebediyete intikal eden tüm meslek büyüklerimi rahmet ve saygıyla anıyorum

Nurcan KIRCALI

HABER ŞİLE GAZETESİ GENEL YAYIN YÖNETMENİ

DHA MUHABİRİ

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 + 19 =

Başa dön tuşu
Kapalı