Kültür SanatŞile

Ağva’da Urfa sıra gecesi coşkusu

Şile Belediyesi Yaz etkinlikleri kapsamında ilk defa düzenlenen Urfa Sıra Gecesi etkinliğinde Ağva Mahallesi sakinleri ve tatilciler türkülerle dolu gecede doyasıya eğlendi.

Yılmaz Çelik ve saz arkadaşlarının sahnede seslendirdikleri Urfa Türkülerinin yanısıra Ülkemizin doğusundan batısına,güneyinden kuzeyine, egeden,trakya bölgesine her yöreden türküleri seslendirdiler.Ayrıca büyük üstat ve sıra gecelerinin duayeni Merhum Kazancı Bedih ustada “Nemrudun Kızı” adlı türküyle anılırken Aşık Veysel,Neşet Ertaş,Aşık Mahsuni Şerif gibi diğer büyük ustalarda gecede türküleriyle anıldı.

Ağva’da düzenlenen Sıra Gecesi etkinliğinde Urfa ile özdeşleşmiş Çiğ Köftede Hıdır Usta tarafında yapılırken sahnede Türkülerin ritmine dayanamayıp doyasıya bölgesel oyunlarıyla gösterdiği performans hafızalar yer alacak.

Sahnede hazırlanan Çiğ Köfte protokole ve katılımcılara dağıtılırken yoğun kalabalık nedeniyle Ağva meydanında kurulan diğer standatlar da vatandaşlara Şile Belediye Başkanlığınca  geceye özel çiğ köfte dağıtıldı.

 

Konser sonunda teşekkür konuşması yapan Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı “Ülkemizin tüm kültürel değerleri, bizi biz yapan en büyük zenginliğimizdir. Bu güzel ve özel gecede bizi ve ekibimizi yalnız bırakmayan değerli Ağvalılara ve tatillerini Ağvamızda geçiren insanlarımıza çok teşekkür ediyorum ayrıca bu ve benzeri etkinliklerimiz devam edecektir” dedi.

Ağva Sıra Gecesi etkinliği geç saatlere kadar devam etti…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 − seven =

Başa dön tuşu
Kapalı