EğitimŞile

AĞVA’DA DÜNYA SÜT GÜNÜNDE ÖĞRENCİLERE SÜTÜN ÖNEMİ ANLATILDI..

“Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) 1956 yılında aldığı kararlar doğrultusunda, 21 Mayıs gününün bütün üye ülkelerde ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanması kararlaştırılmış. Ülkemizde de 1991 yılından itibaren 21 Mayıs ‘Dünya Süt Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Yetkililerden edinilen bilgilere göre; Süt içme alışkanlığı ve süt ürünlerinin tüketimi yüksek olan toplumların bu düzeye gelmesinde ‘Okul Sütü’ programlarının büyük faydası olduğu ve Ülkemizde süt tüketimi alışkanlığının kazandırılması için ‘Okul Sütü Programı’ 2012 yılında uygulanmaya başlanmıştır denildi.

Şile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü 21 Mayıs Dünya Süt İçme Gününde Ağva Atatürk İlköğretim okulu 1.sınıf öğrencileriyle bir araya geldiler.Programa İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kemal Benli,İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Basri Yazıcı,öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programda Şile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri öğrencilere süt ve sütün faydaları hakkında bilgiler verdiler.Süt grubunda yer alan başlıca besinler; süt, yoğurt, kefir ve peynir. Süt grubu besinler; protein, kalsiyum, B2 vitamini ve B12 vitamini başta olmak üzere birçok besin öğesinin önemli kaynağı. Süt grubunda bulunan kalsiyumun diğer besinlerde bulunan kalsiyuma kıyasla insan vücudu tarafından daha iyi kullanıldığını dikkat çekildi.

Kalsiyum,kemik-diş sağlığının devamı ve gençlik döneminde kemik mineral içeriğinin desteklenmesinde rol alan en önemli öğe. Beslenmemizin temel kalsiyum kaynağını ise süt ve süt ürünleri oluşturuyor.Süt ve süt ürünlerinin içerdiği kaliteli protein her yaş grubunda vücudun çalışması; çocukluk döneminde büyüme, yetişkinlikte ise doku onarımının sağlanması için gerekli. Bu grupta yer alan B vitaminleri ise, başta kırmızı kan hücreleri ve sinir hücreleri olmak üzere vücutta önemli işlevlere sahiptir denildi.

Video ve görsel anlatımlar sırasında çocuklarla karşılıklı sohbet havasında gerçekleşen etkinlikte küçük öğrencilerin kendilerine özgün şekilde cevaplandırdılar ve yüzler güldü.

Süt ve sütün faydalarının anlatımından sonra öğrencilere süt dağıtımı gerçekleştirildi.Günün anısına yetkililer,öğrenciler ile birlikte anı fotoğrafı çektirdiler.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
Kapalı