GündemŞile

4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasında yasağa muaf olan yerler…

İçişleri Bakanlığı tarafından 22 Nisan 2020 Çarşamba günü saat 24.00 ile 26 Nisan 2020 Pazar günü saat 24.00 arasında belirtilen istisnalar hariç olmak üzere vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlanacak.

Ramazan-ı Şerif’in başlayacak olması nedeniyle vatandaşların mağdur olmalarının önüne geçmek amacıyla 21 ve 22 Nisan günleri market ve bakkalların çalışma saatleri 08.00-23.00 olarak belirlendi.23 ve 24 Nisan’da ise market ve bakkallar 09.00-14.00 arasında faaliyet gösterecek.

Vatandaşlar ikametlerine yakın market ve bakkallara zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için araç kullanmamak şartıyla gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar adreslere servis şeklinde de satış yapabilecekler. Cumartesi ve Pazar günleri marketler ve bakkallar kapalı olacak.Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve unlu mamul satan iş yerleri açık olacak ve evlere servis şeklinde satış yapabilecekler.

Öte yandan alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci madde kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 + nine =

Başa dön tuşu
Kapalı