Köşe Yazıları

14. ŞİLE YAĞLI GÜREŞLERİNDE GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE

  1. Geleneksel Şile Yağlı Güreşleri 13 Eylül 2019 Cuma günü Şile er meydanında yapıldı.Şile Belediye Başkanı ilhan Ocaklı’nın himayesinde gerçekleştirilen  güreşlere 2019  Kırkpınar baş pehlivanı Ali Gürbüz ve Kırkpınar’da 4 defa birinci olmuş Recep Kara ile  birlikte 32 baş pehlivan  katıldılar.Güzel müsabakaların olduğu yağlı güreşlerde seyircinin beklediği Ali Gürbüz ve Recep Kara finali gerçekleşti.

Final müsabakası sonucunda Ali Gürbüz  galip gelerek 1. Olurken Recep Kara 2.oldu.Yağlı güreşlerde 3.lüğü ise Şileli başpehlivan Mecit yıldırım ve Sermest bulut paylaştılar.13. Şile Yağlı Güreşlerinde  baş altı ,büyük orta ve diğer boylarda da kıyasıya mücadelelerin olduğu güzel güreşler oldu.

Her zaman ki gibi Şile güreş sahasını fedakar güreş seyircisi doldurdular  ve güreşler bitene kadar yerlerinden kalkmadılar. Organizasyon çok güzel bir şekilde başladı. Emeği geçenlerden Allah Razı olsun. Sabah yağmur yağarak  biraz hava korkutsa da neyse ki güneşli güzel bir günde güreşler tamamlandı .Belediye Başkanı  İlhan Ocaklı ata sporuna ve gençlerimize önem verdiğini, bu geleneklerin yaşatılması gerektiğini ifade etti. 658 yıllık bir geleneği  yaşatan,milli manevi değerlerimizi gelenek ve göreneklerimizi bu günlere taşıyan pehlivanlara sahip çıkılıp bu organizasyonların daha iyisini yapmaya çalışacaklarını vurguladı.

Evet Şile halkı güreşi seviyor. Kulüp kurulup, yeni nesil güreşçiler yetiştirip Türk sporuna, ata sporumuza kazandırmalıyız diye düşünmekteyim.Bilindiği gibi Şile’nin ismi bezi, feneri,Palamut Balığı ve denizi ile anılmakta. Olmaz mı Kırkpınar’da şilemize bir altın kemer getirecek pehlivanlar yetiştirirsek pehlivanlarımızla da Şilemizin ismini tüm Türkiye’ye duyurmuş oluruz  diyerek 14. Şile güreşlerinde görüşmek dileğiyle .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × 1 =

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı